Prokrastinujete? Jak si poručit a poslechnout se v 5 krocích.

Cíl je zemřít se vzpomínkami, ne se sny.“ (neznámý autor).

Termín prokrastinace vznikl z latinského pro-crastinus, tedy patřící zítřku. Prokrastinací označujeme neustálé odkládání úkolů a povinností. Kdo by to neznal, že? Do něčeho se vám nechce, tak to raději necháte na zítra. A následující den si řeknete tutéž větu. Příkladem prokrastinace je i neustálé posunování ranního budíku.

S ubíhajícím časem, ale začnete mít výčitky svědomí, neustále máte úkol na paměti, myslíte na něj, jak začnete, jakmile doděláte tu či onu činnost. Jenže ne, a ne se donutit. Po delší době již začínáte z toho začarovaného kruhu být otrávení a původní skvělá myšlenka či vize, vyhasnula. Nebo úkol necháte zcela na poslední chvíli, a ještě se utěšíte myšlenkou, že pod stresem se vám pracuje nejlépe.

 Cyklus prokastinace

Co není prokrastinace.

Prokrastinaci si nemůžeme plést s leností. Líný člověk se úkolům vyhýbá vědomě, skutečně nechce nic dělat a je s tím stavem spokojen.

Prokrastinaci nemůžeme zaměňovat ani za odpočinek. U odpočinku síly nabíráme. U prokrastinace ztrácíme. Prokrastinátor by chtěl něco dělat, ale nedokáže se k tomu přemluvit. Rád by něco dokázal, ale neví jak na to. Při nicnedělání má špatný pocit.

Co nám brání žít naplno?

Prokrastinace je klíčovou překážkou k tomu, abychom prožili život naplno. Lidé na konci života totiž litují toho, co neudělali. Prokrastinace nám brání využívat čas efektivně a tvořit něco smysluplného.

Jak si poručit a poslechnout se?

  1. Naplánujte si čas pro práci i pro odpočinek. Buďte při tom realističtí. Odhadování délky času, kterou vám určitý úkol zabere je umění, které se musíte naučit. Nezapomeňte, že při nedodržování potřebné doby k odpočinku vám hrozí syndrom vyhoření.
  2. Uspořádejte si priority činností, i když jste pod tlakem. Skvělým pomocníkem je zde starý dobrý time management.
  3. Rozdělte si úkoly na „musím“ a „měl bych“. Tj. na úkoly, které jsou prioritní pro vaše podnikání a přinášejí vám zisk, a které ty, které snesou odklad. Nepleťte si priority.
  4. Budujte pozitivní návyky. Rozdělujte čas na práci, odpočinek a zábavu. S délkou hodin strávených u pracovního úkolu klesá i vaše produktivita.
  5. Buďte efektivní a velké úkoly rozdělujte na menší části.

Produktivita se dá naučit. Chce to jen trpělivost, správné řízení času a umět správně určovat priority. V boji s prokrastinací pomáhá také ukončení zlozvyků, například multitaskingu. O tom si řekneme v některém z příštích článků.

 

Obrázek kancelář v pohodě