Syndrom vyhoření, anglicky burntout, je také překládán jako syndrom vyhasnutí nebo vyprahlosti. Je popisován jako ztráta profesionálního či osobního zájmu u profesí, kde lidé pomáhají druhým nebo měli či mají velké nasazení a ztrácení své nadšení, vidět smysl v pokračujícím konání a ztrátu vize.
Burntout postihuje nejčastěji pomáhající profese jako učitele, hasiče, zdravotnický personál a sociální pracovníky. Zkrátka všechny profese, kde je vyžadován intenzivní kontakt s lidmi. Projevuje se jak v rovině psychické, tzv. otrávenost, lidově řečeno depka, také na úrovní fyzické: únava tělesná i mentální. Na úrovni sociální: nechuť tvořit a udržovat sociální vazby. Vyhoření je důsledek dlouhodobého potlačovaného stresu.
Týká se perfekcionalistů s nereálnými požadavky na sebe i okolí, workoholiků a lidí, kteří neumí říct „ne“. Na počátku je velká motivace, vize, nadšení z práce a vůle. Ale třeba i na úkor svého vlastního osobního života. Při postupném zjištění, že ne všechno bude tak, jak si člověk naplánoval, začíná ztrácet iluze a pochybovat o smyslu své práce. Konečnou fází je deprese nebo totální fyzické vyčerpání, kdy je doporučeno vyhledat odborníka.
Jak zvládnout vyhoření
Uvědomte si, které konkrétní činnosti, lidé a záležitosti chcete změnit. Co konkrétně se vám nelíbí? Co je naopak správně a co vám pomáhá? Každá krize je příležitost ke změně – dělat věci jinak a lépe. Z krize by mělo plynout ponaučení. Udělejte si rešerši a balanc svého života. V jaké oblasti jste spokojení a v jaké se cítíte pod psa? Co chcete změnit?
Udělejte si rozvrh
Pokud pracujete více než 40 hodin týdně, je nutné si udělat rozvrh i volnočasových aktivit a zapracovat na mezilidských vztazích. Z pevných vazeb a láskyplných vztahů můžete čerpat i do budoucna.
Myslete pozitivně
Nastavte si nově i přístup k životu. Změnit způsob myšlení je základní krok, jak změnit svůj život. Snažte se nahlížet na život pozitivně. Pomůže vám to stresu nejen stresu předcházet, ale i se sním lépe vyrovnávat.
Jezte zdravě
O zdravé stravě slyšíme ze všech stran. Dříve se stravou nikdo nezabýval, jenže v posledních deseti letech se z toho stává fenomén. Stravu nepodceňujte. Během rekonvalescence ze syndromu vyhoření je důležitá nejen strava pro duši, ale i pro tělo. Jezte pravidelně alespoň 4x denně a vždy jídla s dostatkem čerstvé zeleniny nebo ovoce. Součástí zdravého jídelníčku je i pitný režim.
Doplňte minerální látky a antioxidanty
Strava by měla být s dostatečným množstvím nejen bílkovin, zdravých tuků a celozrnných výrobků. V boji se stresem jsou velmi důležité tzv. antioxidanty, které zabraňují vzniku volných radikálů. Doplňte antioxidanty ze zdrojů jako resveratrol, vitaminy C a E, chlorofyl a konenzym Q10.
Pravidelně se hýbejte
Pravidelný pohyb a všechny druhy sportu pomáhají tělu lépe se vyrovnat se zátěží a stresem. Pohyb pomáhá k vylučování endrofinů – tzv. hormonů štěstí. Ty pomáhají nejen snižovat napěti, ale zlepšovat náladu a zvyšovat sebedůvěru.
Relaxujte a dýchejte
Ať už budete provádět dechová cvičení, cvičit jógu nebo taj-chi, dýchejte do břicha. Tyto pomalá cvičení nebo meditace by měly být ve spojení s hlubokým nádechem nosem, zadržení dechu na krátkou dobu a pomalým výdechem. Při pomalém, hlubokém dechu se zpomaluje tep, snižují se stresové hormony a dochází k uklidnění tělesných funkcí od stresu.
Syndrom vyhoření je dlouhodobá záležitost. Nezapomínejte, že cesta k jeho vzniku byla také dlouhá. Vaše tělo má však úžasnou schopnost regenerace. A nezapomeňte, že na cestě z krize ven vám pomůže těchto 7 pomocníků.